Asociace pro akumulaci energie a baterie (AKU-BAT CZ)

AKU-BAT CZ, z.s. je asociace sdružující nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti akumulace energie.

Rozmanitost členské základny spolku předurčuje náš komplexní pohled na akumulaci jako celek. Členy naší asociace jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, renomované bankovní domy, univerzity a výzkumné instituce, asociace, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti a právní firmy.

Jsme zakládajícím členem Svazu moderní energetiky, jehož je Jan Fousek (ředitel AKU-BAT CZ) členem představenstva.

Naše vize

Cílem Asociace pro akumulaci energie a baterie (AKU-BAT CZ) je prosazovat podmínky pro rozvoj všech druhů akumulace energie (baterie, Power 2 gas, Power 2 heat aj.).

Jako vůbec první asociace svého druhu v regionu střední a východní Evropy vznikl AKU-BAT CZ v reakci na současný boom urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a v důsledku toho nutnosti akumulovat elektrickou energii. Jsme přesvědčeni, že akumulace dělá z obnovitelných zdrojů baseloadový zdroj a že pokud chce ČR splnit své klimatické závazky a neztrácet tempo se zbytkem Evropy, musí stát přestat bránit jejímu rozvoji.

Tlakem na změnu příslušné legislativy usilujeme o vytvoření základních pravidel pro akumulaci, která u nás stále chybí.

Naše cíle

  • Zavedení pojmu akumulace do energetického zákona včetně zakotvení nové podnikatelské činnosti v energetice se samostatnou kategorií licence
  • Vzájemná spolupráce subjektů aktivních v celém spektru služeb spojených s akumulací, e-mobilitou, výstavbou a servisem energetických zdrojů
  • Pomoc s organizováním tendrů na výstavbu akumulačních zařízení a zprostředkování kontaktu s našimi členy z široké škály výrobců baterií (BESS), elektroinstalačních firem, poradenských společností, softwarových firem, bank apod.
  • Využití akumulace jako prvku flexibility, pro rozvoj obnovitelných zdrojů, e-mobility, agregace a dalších
  • Podpora využití akumulace v průmyslu
  • Umožnit i samostatně stojícím bateriím stát se běžnou součástí elektrické sítě

Vedení asociace

výkonný ředitel

Jan Fousek

výkonný ředitel

předseda představenstva

František Smolka

předseda představenstva
Solar Global

Pavel Matoušek

člen představenstva
Innogy

člen představenstva

Martin Panáč

člen představenstva
Siemens

člen představenstva

Jan Šamal

člen představenstva
Nimble energy / Alfen

člen představenstva

Jan Patřičný

člen představenstva
Decci

člen představenstva

Jaromír Řehák

člen představenstva
SOLARTEC

Jan Konrád

člen představenstva
Unicorn

Hlavní členové asociace

Skupina Decci je česká společnost, která vlastní a provozuje fotovoltaické elektrárny pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Tato značka zahrnuje soubor technických řešení, designu, provozních manuálů a řídicích systémů provozu fotovoltaických elektráren.
Innogy je zavedená evropská energetická společnost. Se svým zaměřením na obnovitelné zdroje, síť a infrastrukturu a retail je dobře připravena na práci v právě vznikajícím moderním, dekarbonizovaném, decentralizovaném a digitálním energetickém světě. Innogy chce poskytovat inovativní a udržitelné produkty a služby, aby pomáhala využívat energii efektivněji a zlepšovat tak kvalitu života.
Nimble energy je exkluzivním partnerem společnosti Alfen, jež zaujímá důležitou roli jako propojující partner elektrické rozvodné sítě. Širokou škálou vlastních produktů a dlouholetou zkušeností v integraci energetických systémů usiluje Alfen o vybudování elektrické sítě budoucnosti – spolehlivé, udržitelné a inovativní.
Systémy SIESTORAGE od Siemens jsou kombinací nejpokročilejší výkonové elektroniky pro aplikace v rozvodné síti a nejmodernějších, vysoce výkonných Li-Ion baterií. Modulární konstrukce umožňuje, aby se výkon a kapacita přizpůsobily specifickým potřebám a zajišťuje vysokou míru dostupnosti a spolehlivosti.
Skupina Solar Global je přední český producent fotovoltaické energie. Dceřiné organizace realizují výstavbu a servis desítek elektráren, investice v oblasti moderní energetiky, výstavbu střešních FVE a obchodují s elektrickou energií. Solar Global také nově staví 1 MWh velkokapacitní bateriové úložiště energie ve Zlínském kraji.
Skupina Solartec Holding projektuje a realizuje fotovoltaické systémy a elektrárny na rodinné domy i volné plochy. Široká nabídka řešení od Solartec pokrývá napájení specializovaných průmyslových aplikací, elektrifikaci míst bez elektrické energie nebo zakázkovou výrobu a servis fotovoltaických panelů.
Unicorn je dynamická skupina společností nabízející rozsáhlé informační systémy a řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií. Patří mezi největší firmy v České republice a je významným dodavatelem řešení na evropském trhu IT, na evropském energetickém trhu působí už více než 15 let.

Další členové asociace

Partneři