Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT CZ)

AKU-BAT CZ, z.s. je asociace sdružující nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti akumulace energie.

Rozmanitost členské základny spolku předurčuje náš komplexní pohled na akumulaci jako celek. Členy naší asociace jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, renomované bankovní domy, univerzity a výzkumné instituce, asociace, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti a právní firmy.

Jsme zakládajícím členem Svazu moderní energetiky, jehož je Jan Fousek (ředitel AKU-BAT CZ) členem představenstva.

Naše vize

Cílem Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT CZ) je prosazovat podmínky pro rozvoj všech druhů akumulace energie (baterie, vodík, Power 2 gas, Power 2 heat aj.).

Jako vůbec první asociace svého druhu v regionu střední a východní Evropy vznikl AKU-BAT CZ v reakci na současný boom urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a v důsledku toho nutnosti akumulovat elektrickou energii. Jsme přesvědčeni, že akumulace dělá z obnovitelných zdrojů baseloadový zdroj a že pokud chce ČR splnit své klimatické závazky a neztrácet tempo se zbytkem Evropy, musí stát přestat bránit jejímu rozvoji.

Tlakem na změnu příslušné legislativy usilujeme o vytvoření základních pravidel pro akumulaci, která u nás stále chybí.

Naše cíle

  • Zavedení pojmu akumulace do energetického zákona včetně zakotvení nové podnikatelské činnosti v energetice se samostatnou kategorií licence
  • Vzájemná spolupráce subjektů aktivních v celém spektru služeb spojených s akumulací, e-mobilitou, výstavbou a servisem energetických zdrojů
  • Pomoc s organizováním tendrů na výstavbu akumulačních zařízení a zprostředkování kontaktu s našimi členy z široké škály výrobců baterií (BESS), elektroinstalačních firem, poradenských společností, softwarových firem, bank apod.
  • Podpora rozvoje elektromobility
  • Využití akumulace jako prvku flexibility, pro rozvoj obnovitelných zdrojů, e-mobility, agregace a dalších
  • Podpora využití akumulace v průmyslu
  • Umožnit i samostatně stojícím bateriím stát se běžnou součástí elektrické sítě
  • Podpora rozvoje vodíkových technologií

Vedení asociace

výkonný ředitel

Jan Fousek

výkonný ředitel

člen představenstva

Martin Panáč

předseda představenstva
Siemens

předseda představenstva

František Smolka

člen představenstva
Solar Global

člen představenstva

Jan Patřičný

člen představenstva
Decci

člen představenstva

Matěj Řehák

člen představenstva
SOLARTEC

člen představenstva

Tomáš Pleskač

člen představenstva
ČEZ

Hlavní členové asociace

Alza je největší internetový obchodník, uznávaný lídr a inovátor v oblasti internetového prodeje v Česku a na Slovensku. Své aktivity od roku 2014 rozšířila i do dalších zemí EU. Alza ctí principy odpovědného podnikání vůči zákazníkům, obchodním partnerům, zaměstnancům, společnosti a životnímu prostředí. V současnosti Alza působí na lokálních trzích 25 let a pomáhá definovat pojem e–commerce ve střední Evropě.

Další oblastí zájmu se pro společnost Alza.cz a.s. stává myšlenka čisté energie z obnovitelných zdrojů a akumulace přebytků energie na pozdější využití. Ve spolupráci s velkými partnery začíná budovat energetické úložiště, které bude dostupné pro všechny zákazníky nejen po celé ČR. Další informace o projektu.
Skupina Decci je česká společnost, která vlastní a provozuje fotovoltaické elektrárny pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Tato značka zahrnuje soubor technických řešení, designu, provozních manuálů a řídicích systémů provozu fotovoltaických elektráren.
Systémy SIESTORAGE od Siemens jsou kombinací nejpokročilejší výkonové elektroniky pro aplikace v rozvodné síti a nejmodernějších, vysoce výkonných Li-Ion baterií. Modulární konstrukce umožňuje, aby se výkon a kapacita přizpůsobily specifickým potřebám a zajišťuje vysokou míru dostupnosti a spolehlivosti.
Skupina ČEZ patří mezi nejvýznamnější ekonomické subjekty v České republice a některých dalších evropských zemích. Hlavní předmět podnikání tvoří výroba, distribuce, obchod a prodej v oblasti elektřiny a tepla; obchod a prodej v oblasti zemního plynu; poskytování komplexních energetických služeb ze sektoru nové energetiky a těžba uhlí. Skupina ČEZ je jednou z deseti největších energetik v Evropě, má více než 8 milionů zákazníků a přes 32 tisíc zaměstnanců.
Skupina Solar Global je přední český producent fotovoltaické energie. Dceřiné organizace realizují výstavbu a servis desítek elektráren, investice v oblasti moderní energetiky, výstavbu střešních FVE a obchodují s elektrickou energií. V listopadu 2017 instalovala společnost první velkokapacitní bateriové úložiště energie v České republice.
Skupina Solartec Holding projektuje a realizuje fotovoltaické systémy a elektrárny na rodinné domy i volné plochy. Široká nabídka řešení od Solartec pokrývá napájení specializovaných průmyslových aplikací, elektrifikaci míst bez elektrické energie nebo zakázkovou výrobu a servis fotovoltaických panelů.
TESLA Battery Storage a.s. je dodavatel komplexních řešení v oblasti RENEWABLE ENERGY (obnovitelných zdrojů) se specializaci na bateriová úložiště. V našich bateriových úložištích TESLA aplikujeme nejmodernější technologie od hardwaru např. bateriových modulů a invertorů po náš vlastní software vyvinutý sesterskou společností ENERGODATA na řízení, predikce výroby/obchodu či optimalizace bateriových úložišť i celých energetických hospodářství. Specializujeme se na přesné dimenzování v souladu s požadavky na funkčnost a požadované parametry zadané klientem k dosažení maximálního užitku. Jsme stabilní partner s vlastním vývojovým, výrobním a servisním centrem TESLA Liptovský Hrádok na Slovensku. Naším posláním je přinášet lidem udržitelnou energii prostřednictvím nových energetických a úsporných konceptů. S našimi produkty a řešeními podporujeme vlastní energetickou soběstačnost. Přispíváme k decentralizaci energetiky a pomáháme lidem být méně závislí na centralizovaných energiích, a na distribučních a přenosových soustavách, které tím ale zároveň posilujeme a stabilizujeme.

Řádní členové asociace

Přidružení členové asociace

Partneři