Chytré řízení FVE a bateriových systémů v domácnostech

Nový díl AKUCASTu je tady a tentokrát se zaměřuje na téma, které nás všechny zajímá: chytré řízení domácností s FVE a bateriovým úložištěm!

Dozvíte se například, proč je chytré řízení důležité, co vše od něho můžete očekávat a co vám může přinést za benefity. Pozvání k diskuzi tentokrát přijali Michal Hrabí, COO ve společnosti SOLSOL, který má na starosti mimo jiné digitalizaci SOLSOL a nové služby pro partnerské firmy, a Vladislav Martínek, vědeckovýzkumný pracovník UCEEB ČVUT.

Celý podcast si můžete pustit na našem YouTube kanále či Spotify.

11.3.2024 | Online

Bateriová úložiště na Slovensku

Nový díl AKUCASTu je venku! Tentokrát jsme se ponořili do světa bateriových úložišť na Slovensku.

Diskutovali jsme o rozdílech mezi Českou republikou a Slovenskem v oblasti bateriových úložišť, prozkoumali, jaké projekty právě vznikají na Slovensku a co brzdí rozvoj BESS. Zajímalo nás také, kde jsou naši sousedé dále v oblasti akumulace a jak se můžeme inspirovat jejich přístupem. Hosty podcastu se stali Marian Smik, partner Greenbat a člen představenstva Slovenské bateriové aliance, a Radoslav Stompf, předseda představenstva a CEO FUERGY. Moderátorem epizody byl Jan Fousek, výkonný ředitel AKU-BAT CZ.

Celý podcast si můžete pustit na našem YouTube kanále či Spotify.

27.2.2024 | Online

Jak se stát poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy?

V dnešním AKUCASTu jsme se zaměřili na poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR).

V tomto díle se dozvíte, jak se stát poskytovatelem SVR, co to obnáší, jaký zvolit postup, s jakými druhy zařízení můžete SVR poskytovat, kdy oslovit agregátora atd. Hosty podcastu byli Jitka Hlavová, ředitelka divize tepelné techniky a energetiky ve společnosti ORGREZ, která je­­-jednou z certifikačních autorit, a Martin Kašák, ředitel sekce Energetický obchod z ČEPS. Tuto epizodu moderuje Petr Řeháček, ředitel Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility SAF, který je součástí asociace AKU-BAT CZ.

Celý podcast si můžete pustit na našem YouTube kanále či Spotify.

18.12.2023 | Online

AKUCAST: ZDROJE FLEXIBILITY NEJEN V ČESKÉ REPUBLICE

Náš díl je věnovaný tématu agregace flexibility a je tentokrát nahráván i pod značkou Sdružení agregátorů a poskytovatelů (SAF).

Konkrétně se v tomto díle zaměřujeme na zdroje flexibility, hlavní technologie, ekologičnost a budoucí potenciál. Dozvíte se nejen jaké zdroje poskytují flexibilitu dnes, ale i co zástupci Nano Energies a TEDOM očekávají za změny na trhu s flexibilitou v příštích několika letech. Hosty dnešního dílu jsou Lukáš Dobeš, CEO, TEDOM Operations a Stanislav Chvála, CEO, Nano Energies.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

23.11.2023 | Online

AKUCAST: Trendy ve výstavbě FVE a v dodávkách solárních komponent

Vyplatí se dnes firmám investovat do FVE? V tomto díle AKUCASTu jsme se zaměřili na problematiku výstavby zejména FVE, dodávky komponent pro celý sektor, tedy i velké instalace. Probrali jsme výzvy, kterým obor čelí, i nejaktuálnější trendy v oblasti technologií, udržitelnosti a chování zákazníků. Pozvání do studia tentokrát přijali Martin Palarčík, generální ředitel skupiny SolidSun, a Martin Navrátil, manažer společnosti Nanosun.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

1.8.2023 | Online

AKUCAST: Agregace flexibility na českém trhu

Agregace flexibility je v Česku zatím ještě relativně nové téma, o kterém se však již hodně mluví. Zároveň na trhu vzniká mnoho nových agregátorů flexibility, téma je navíc – společně s akumulací energie – klíčové pro bezpečný rozvoj OZE. Proto jsme se tomuto tématu rozhodli věnovat jeden celý díl AKUCASTu. Hosty jsou: Petr Klimeš, zodpovědný za nákup energií ve společnosti E.ON Energie, a Petr Řeháček, ředitel Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF) , které vzniklo nedávno pod asociací AKU-BAT.

S oběma pány jsme si dnes povídali nejen na téma agregátorů flexibility, ale probrali jsme i absenci nezávislého agregátora v legislativě a podívali jsme se i na to, jak to na českém trhu s agregací vlastně dnes vypadá.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

28.6.2023 | Online

AKUCAST: Výzvy pro FVE a akumulaci energie

Při příležitosti blížící se konference Solární energie a akumulace 2023, kterou pořádá Solární asociace již 30. května, jsme se rozhodli věnovat tento díl AKUCASTu tématům, která hýbou světem FVE, akumulace, agregace flexibility a celkově moderní energetikou. Tentokrát jsme si popovídali s Janem Krčmářem, ředitelem Solární asociace, a Pavlem Douchou, partnerem AK Doucha Šikola, členem Solární asociace i AKU-BATU a známým energetickým právníkem. Společně jsme probrali nepřipojování nových FVE, akumulaci a flexibilitu, Lex OZE II., komunitní energetiku a mnohem více. Co se děje na trhu pozitivního? Co naopak trh brzdí? A jaké máme před sebou výzvy? Poslechněte si další díl našeho podcastu.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

23.5.2023 | Online

AKUCAST: Proč instalovat bateriové úložiště do LDS?

Jaké jsou rozdíly při využívání BESS na Slovensku a v Čechách v průmyslových areálech a lokálních distribučních soustavách? Je podpora BESS v LDS nebo průmyslových podnicích ze strany státu dostatečná? Tentokrát si budeme povídat s Martinem Michkem, ředitelem České asociace provozovatelů lokálních distribučních soustav, který říká, že nové technologie s rozumným projektem budou na významu vždy jen stoupat. O co své myšlenky Martin opírá? To si poslechněte v dalším díle AKUCASTu. Moderátorem epizody je tentokrát Ivan Trup, vedoucí technické pracovní skupiny AKU-BAT.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

3.5.2023 | Online

AKUCAST: Rezidenční flexibilita

Téma 12. dílu AKUCASTu je velmi aktuální, hojně diskutované, přitažlivé – Flexibilita, zejména ta na hladině nízkého napětí (NN), tedy hlavně flexibilita rezidenční, příp. menších firem. Na masivnější zapojení domácností do flexibility si asi ještě nějakou dobu počkáme, už teď je ale jasné, že potenciál je veliký. Zkušenosti ze západních trhů jako je Británie, Francie nebo Belgie ukazují, že agregátoři flexibility dokážou nejen částečně nahradit fosilní elektrárny, ale umožňují i přechod k digitální a udržitelné energetice a umí snižovat výdaje zemí za stabilizaci elektrizačních soustav, podobně jako úložiště energie.

Jsme rádi, že pozvání do dalšího dílu našeho AKUCASTU přijali zástupci našich dvou významných členů: Jan Hicl, produktový ředitel ve společnosti Nano Green ze skupiny Nano Energies a Tomáš Molek, senior konzultant pro oblast flexibility v projektu Flexigy ze společnosti Unicorn.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

13.4.2023 | Online

AKUCAST: Role tradičních „uhelných“ společností v době energetické transformace

Tématem dalšího dílu AKUCASTu je „Role tradičních „uhelných“ společností v době energetické transformace“. Diskutovali jsme s představiteli dvou veřejně velmi známých firem z tohoto oboru, a to SUAS Group (člen Asociace AKU-BAT) a skupiny Sev.en Pavla Tykače. Pozvání do studia přijali Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a Pavel Farkač, šéf transformačních a rozvojových projektů skupiny Sev.en. A důvodem, proč jsme toto téma zvolili právě pro náš podcast, jsou smělé plány obou společností v oblasti energetické transformace, výstavby OZE, bateriových úložišť, vodíku i celého bateriového Value Chainu.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

9.3.2023 | Online