in yt spotify

AKUCAST: Zvýšení kvality elektrické sítě pomocí bateriových úložišť

S Petrem Gamanem ze společnosti PATRIC jsme si tentokrát povídali o zvyšování kvality elektrické sítě pomocí bateriových úložišť. Petr Gaman je energetický expert, který se specializuje na bateriová úložiště a e-mobilitu. Působil ve společnostech GE Transportation, Hutchinson, ŠKODA ELECTRIC a AERS. V současné době je v představenstvu technologického centra PATRIC. V našem dalším díle AKUCASTU se věnujeme nejen tomu, proč je kvalita elektrické energie důležitý ukazatel a podle čeho se kvalita hodnotí, ale probrali jsme například i jak jedno bateriové úložiště může poskytovat vícero možností uplatnění.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

24.10.2022 | Online

AKUCAST: Priority českého předsednictví v energetice

důkladně podívali na priority českého předsednictví v energetice a nakoukli pod pokličku toho, co má vůbec energetický ataché na starosti a jak se vaří české předsednictví. Rozebrali jsme i evropskou legislativu, která se připravuje, a protože jsme v AKUCASTu, tak jsme v neposlední řadě otevřeli i téma vodíku, které je z hlediska asociace AKU-BAT rovněž jedním ze stěžejních témat. AKUCAST si můžete poslechnout na Spotify a na Youtube kanálu AKU-BAT.

27.9.2022 |

AKUCAST: Baterie ze všech úhlů – technologie, aplikace, materiály, mýty, recyklace, bezpečnost…

Leitmotivem dalšího dílu ze série podcastů AKU-BAT CZ jsou technologie baterií. Pavel Hrzina, významný český odborník na fotovoltaiku a bateriové systémy z FEL ČVUT a Solární asociace, a David Vodička, obchodní ředitel společnosti GAZ Gmbh, významného německého výrobce Nikl-kadmiových baterií se 135letou historií, který je součástí známé bohumínské skupiny Bochemie, vám v tomto díle AKUCASTu představí nové trendy ve vývoji baterií. Společně s Janem Fouskem z asociace AKU-BAT CZ si pánové povídali také o materiálech a dostupnosti surovin pro jejich výrobu, o recyklaci baterií, o jejich bezpečnosti a v neposlední řadě i o způsobech využití jednotlivých typů baterií.

Toto všechno a mnohem více si poslechněte v našem dalším dílu AKUCASTU.

12.8.2022 | Online

AKUCAST: Vodík nebo baterie? Využití bateriových úložišť a vodíkových technologií v energetice a průmyslu

Vodík nebo baterie? V dnešním díle AKUCASTu se dozvíte od členů vedení asociace AKU-BAT, kdy je vhodnější ukládat elektrickou energii do bateriových systémů a kdy do vodíku. Hosty dnešního dílu jsou Martin Panáč ze společnosti Siemens a Zdeněk Tříska ze společnosti Solar Global. Obě společnosti od počátku stojí nejen u výstavby prvních velkokapacitních úložišť energie u nás a dodnes se bateriovou akumulací velmi intenzivně zabývají, ale mají reálně připravené a zpracované projekty relativně velkých vodíkových úložišť. Nenechte si ujít další díl AKUCASTu o využití obou technologií v energetice a průmyslu!

Celý podcast si můžete pustit na Spotify nebo Youtube kanále asociace AKU-BAT.

12.7.2022 | Online

AKUCAST: Nové technologie klopýtají o zastaralou legislativu

Petrem Kusým, členem rady Energetického regulačního úřadu, jsme si povídali o tom, co se aktuálně děje na trhu s elektrickou energií a plynem z pohledu ERÚ. Jak moc otřásly zkušenosti předchozích několika měsíců institutem DPI? Otevřeně jsme probrali i chybějící nové zdroje, jako je fotovoltaika, kogenerace, větrná energie a další. Dotkli jsme se i legislativních témat a potřeby trhu již zavést prvky moderní energetiky, jako je akumulace a flexibilita do energetického zákona. V neposlední řadě jsme si popovídali i o novém designu trhu a přípravě Nové tarifní struktury, která se již nad Energetickým regulačním úřadem zmítá několik let.

Celý AKUCAST si můžete poslechnout na Spotify nebo Youtube kanále AKU-BAT.

28.6.2022 | Online

AKUCAST: Unikátní autonomní nabíječky a vodíkové technologie

Nenechte si ujít další díl našeho AKUCASTU, tentokrát s Petrem Balcárkem ze společnosti TREMONDI. V roli moderátora je náš vedoucí technické pracovní skupiny, Ivan Trup. A o čem si pánové povídali? Především o tom, jak se tvůrce a výrobce řídící elektroniky pro automotive dostal k projektovému startupu GREENDEAL, jehož jádrem je ostrovní výroba a dodávka na bázi vodíkových technologií. Dozvíte se i o nápadu efektivního skladování a transportování vodíku v jeho nejkompaktnější formě – methanolu. Celý podcast si můžete poslechnout ZDE.

11.5.2022 | Online

AKUCAST: Řízení spotřeby a výroby energií v průmyslu a budovách v praxi

Follow up po webináři Řízení výroby a spotřeby energií v průmyslu a budovách s Michalem Klečkou, zakladatelem GWL a AMWOLT a Tomášem Rendlou, CEO společnosti FLOWBOX. AKUCASTEM Vás provede Jan Fousek z asociace AKU-BAT a Daniel Ševčík z UNICORN. Povídali jsme si nejen o využití flexibility a jejích přínosech, ale i o jejím praktickém využití v průmyslu a budovách a o příležitostech, které uživatelům a investorům může přinést. Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále.

14.4.2022 | Online

AKUCAST: Řízení spotřeby a výroby energií v průmyslu a budovách

Jak chytře řídit a uplatňovat na trzích flexibilní výrobu a spotřebu v průmyslu, budovách i domácnostech? Podcast nejen o chytrém řízení a decentralizaci, ale i o aktuálním dění v energetice. Pavel Šolc a Blahoslav Němeček si povídají spolu s Danielem Ševčíkem v prvním dílu z řady podcastů asociace AKU-BAT také o Green Dealu a energetice na Ukrajině. Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále.

16.3.2022 | Online