in yt spotify

AKUCAST: Výzvy pro FVE a akumulaci energie

Při příležitosti blížící se konference Solární energie a akumulace 2023, kterou pořádá Solární asociace již 30. května, jsme se rozhodli věnovat tento díl AKUCASTu tématům, která hýbou světem FVE, akumulace, agregace flexibility a celkově moderní energetikou. Tentokrát jsme si popovídali s Janem Krčmářem, ředitelem Solární asociace, a Pavlem Douchou, partnerem AK Doucha Šikola, členem Solární asociace i AKU-BATU a známým energetickým právníkem. Společně jsme probrali nepřipojování nových FVE, akumulaci a flexibilitu, Lex OZE II., komunitní energetiku a mnohem více. Co se děje na trhu pozitivního? Co naopak trh brzdí? A jaké máme před sebou výzvy? Poslechněte si další díl našeho podcastu.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

23.5.2023 | Online

AKUCAST: Proč instalovat bateriové úložiště do LDS?

Jaké jsou rozdíly při využívání BESS na Slovensku a v Čechách v průmyslových areálech a lokálních distribučních soustavách? Je podpora BESS v LDS nebo průmyslových podnicích ze strany státu dostatečná? Tentokrát si budeme povídat s Martinem Michkem, ředitelem České asociace provozovatelů lokálních distribučních soustav, který říká, že nové technologie s rozumným projektem budou na významu vždy jen stoupat. O co své myšlenky Martin opírá? To si poslechněte v dalším díle AKUCASTu. Moderátorem epizody je tentokrát Ivan Trup, vedoucí technické pracovní skupiny AKU-BAT.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

3.5.2023 | Online

AKUCAST: Rezidenční flexibilita

Téma 12. dílu AKUCASTu je velmi aktuální, hojně diskutované, přitažlivé – Flexibilita, zejména ta na hladině nízkého napětí (NN), tedy hlavně flexibilita rezidenční, příp. menších firem. Na masivnější zapojení domácností do flexibility si asi ještě nějakou dobu počkáme, už teď je ale jasné, že potenciál je veliký. Zkušenosti ze západních trhů jako je Británie, Francie nebo Belgie ukazují, že agregátoři flexibility dokážou nejen částečně nahradit fosilní elektrárny, ale umožňují i přechod k digitální a udržitelné energetice a umí snižovat výdaje zemí za stabilizaci elektrizačních soustav, podobně jako úložiště energie.

Jsme rádi, že pozvání do dalšího dílu našeho AKUCASTU přijali zástupci našich dvou významných členů: Jan Hicl, produktový ředitel ve společnosti Nano Green ze skupiny Nano Energies a Tomáš Molek, senior konzultant pro oblast flexibility v projektu Flexigy ze společnosti Unicorn.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

13.4.2023 | Online

AKUCAST: Role tradičních „uhelných“ společností v době energetické transformace

Tématem dalšího dílu AKUCASTu je „Role tradičních „uhelných“ společností v době energetické transformace“. Diskutovali jsme s představiteli dvou veřejně velmi známých firem z tohoto oboru, a to SUAS Group (člen Asociace AKU-BAT) a skupiny Sev.en Pavla Tykače. Pozvání do studia přijali Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a Pavel Farkač, šéf transformačních a rozvojových projektů skupiny Sev.en. A důvodem, proč jsme toto téma zvolili právě pro náš podcast, jsou smělé plány obou společností v oblasti energetické transformace, výstavby OZE, bateriových úložišť, vodíku i celého bateriového Value Chainu.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

9.3.2023 | Online

AKUCAST: Banky a moderní energetika

Jak se naši členové z řad bankovních domů,  Komerční banka a Česká spořitelna dívají celkově na aktuální turbulentní události v energetice? Soustředí se banky např. na výhodné financování úvěrů na pořízení domácí či firemní FVE s baterií? Jak ovlivňuje chybějící legislativa postoj bank k financování bateriových úložišť? A změní se postoj k financování moderních technologií, až dojde k přijetí novely energetického zákona, kde by mělo být již promítnuto ukotvení akumulace či agregace flexibility? Nejen o těchto tématech jsme si povídali se zástupci obou bank, Pavlem BeranemKomerční banky a Miroslavem BrajeremČeské Spořitelny.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

18.1.2023 | Online

AKUCAST: Vliv elektromobility na distribuční soustavu a e-mobilita jako potencionální zdroj flexibility

Tématem předvánočního dílu AKUCASTu je „Vliv elektromobility na distribuční soustavu a e-mobilita jako potenciální zdroj flexibility“. Cílem diskuze nebylo tentokrát řešit výhody a nevýhody elektromobilů, ale s odborníky na distribuci a flexibilitu, Stanislavem Votrubou z PREdistribuce a Martinem Cmíralem z LEEF Technologies, jsme si povídali o tom, jaký vliv budou mít tyto „baterie na kolech“ na distribuční soustavu, jak elektromobily chytře využít k její stabilizaci či v jakém rozsahu mohou být zdrojem flexibility.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

20.12.2022 | Online

AKUCAST: Zvýšení kvality elektrické sítě pomocí bateriových úložišť

S Petrem Gamanem ze společnosti PATRIC jsme si tentokrát povídali o zvyšování kvality elektrické sítě pomocí bateriových úložišť. Petr Gaman je energetický expert, který se specializuje na bateriová úložiště a e-mobilitu. Působil ve společnostech GE Transportation, Hutchinson, ŠKODA ELECTRIC a AERS. V současné době je v představenstvu technologického centra PATRIC. V našem dalším díle AKUCASTU se věnujeme nejen tomu, proč je kvalita elektrické energie důležitý ukazatel a podle čeho se kvalita hodnotí, ale probrali jsme například i jak jedno bateriové úložiště může poskytovat vícero možností uplatnění.

Celý podcast si můžete pustit na našem Youtube kanále či Spotify.

24.10.2022 | Online

AKUCAST: Priority českého předsednictví v energetice

důkladně podívali na priority českého předsednictví v energetice a nakoukli pod pokličku toho, co má vůbec energetický ataché na starosti a jak se vaří české předsednictví. Rozebrali jsme i evropskou legislativu, která se připravuje, a protože jsme v AKUCASTu, tak jsme v neposlední řadě otevřeli i téma vodíku, které je z hlediska asociace AKU-BAT rovněž jedním ze stěžejních témat. AKUCAST si můžete poslechnout na Spotify a na Youtube kanálu AKU-BAT.

27.9.2022 |

AKUCAST: Baterie ze všech úhlů – technologie, aplikace, materiály, mýty, recyklace, bezpečnost…

Leitmotivem dalšího dílu ze série podcastů AKU-BAT CZ jsou technologie baterií. Pavel Hrzina, významný český odborník na fotovoltaiku a bateriové systémy z FEL ČVUT a Solární asociace, a David Vodička, obchodní ředitel společnosti GAZ Gmbh, významného německého výrobce Nikl-kadmiových baterií se 135letou historií, který je součástí známé bohumínské skupiny Bochemie, vám v tomto díle AKUCASTu představí nové trendy ve vývoji baterií. Společně s Janem Fouskem z asociace AKU-BAT CZ si pánové povídali také o materiálech a dostupnosti surovin pro jejich výrobu, o recyklaci baterií, o jejich bezpečnosti a v neposlední řadě i o způsobech využití jednotlivých typů baterií.

Toto všechno a mnohem více si poslechněte v našem dalším dílu AKUCASTU.

12.8.2022 | Online

AKUCAST: Vodík nebo baterie? Využití bateriových úložišť a vodíkových technologií v energetice a průmyslu

Vodík nebo baterie? V dnešním díle AKUCASTu se dozvíte od členů vedení asociace AKU-BAT, kdy je vhodnější ukládat elektrickou energii do bateriových systémů a kdy do vodíku. Hosty dnešního dílu jsou Martin Panáč ze společnosti Siemens a Zdeněk Tříska ze společnosti Solar Global. Obě společnosti od počátku stojí nejen u výstavby prvních velkokapacitních úložišť energie u nás a dodnes se bateriovou akumulací velmi intenzivně zabývají, ale mají reálně připravené a zpracované projekty relativně velkých vodíkových úložišť. Nenechte si ujít další díl AKUCASTu o využití obou technologií v energetice a průmyslu!

Celý podcast si můžete pustit na Spotify nebo Youtube kanále asociace AKU-BAT.

12.7.2022 | Online