Společnost FENIX GROUP, která letos slaví 35 let své existence, je největším evropským výrobcem elektrických sálavých topných systémů. Od roku 2016 se však věnuje i vývoji a výrobě bateriových úložišť, čímž významně přispívá k řešení aktuálních výzev v oblasti energetiky. Jen v jesenickém závodě zaměstnává přibližně 200 lidí a dosahuje obratu kolem miliardy korun.
Nové bateriové úložiště pro stabilizaci elektrické sítě
Aktuálně FENIX GROUP připravuje nové bateriové úložiště ve svém výrobním závodě s parametry 1 MW/2,4 MWh. „Toto zařízení má primárně sloužit k poskytování takzvaných služeb výkonové rovnováhy. Čili má sloužit k odběrům a dodávkám do sítě dle požadavků ze strany ČEPS. Tyto odběry a dodávky pomáhají stabilizovat síť v časech špiček a jsou velmi zajímavým investičním artiklem s extrémně krátkou dobou návratnosti,“ vysvětluje předseda správní rady společnosti FENIX GROUP Cyril Svozil.
Pro poskytování podpůrných služeb pro ČEPS je nutné projít certifikací. „Musíte prokázat, že je vaše zařízení schopné požadovaný výkon do sítě dodat a ze sítě odebrat. V případě, že máte vhodný typ střídače, tak jde zejména o otázku komunikace a ovládání jeho chodu,“ popisuje Svozil.
Inteligentní řízení s prvky umělé inteligence
FENIX GROUP nezůstává pouze u poskytování podpůrných služeb. Již tři roky pracuje na speciálním algoritmu ve spolupráci s ČVUT, který dokáže sám vyhodnotit optimální strategii pro řízení bateriového úložiště. „Tento algoritmus s prvky umělé inteligence posuzuje současně předpověď osvitu na konkrétní instalaci, předpověď spotřeby podle rutinního chování a ceny elektřiny na OTE. Výstupem je model chování, který sleduje ekonomiku provozu, tedy výši faktury za elektřinu,“ říká Svozil.
Osvědčeno v krizových situacích
Společnost má již bohaté zkušenosti s provozem bateriových úložišť. V roce 2018 spustila velké průmyslové bateriové úložiště v Jeseníku s kapacitou 600 kWh, jehož primárními funkcemi bylo „ořezávání špiček“ (peak shaving) a překlenutí mikro výpadků.
Funkčnost systému se výrazně osvědčila během povodní v září 2024. „Funkcionalita našich bateriových úložišť AERS se nám mimořádně hodila bezprostředně po povodních, v jejichž důsledku nám řeka odnesla VN přípojku výrobního závodu. Následujících 11 dní jsme byli schopni fungovat, sanovat, čistit a expedovat zboží pouze za pomocí fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště v areálu. Jednalo se tedy o zkušenost k nezaplacení,“ zdůrazňuje Svozil.
Ocenění za inovativní řešení
V prosinci 2023 obdržela společnost zvláštní ocenění ČEEP (Český energetický a ekologický projekt roku) za své středně velké plug-and-play bateriové úložiště MES. „MES je univerzální řešení pro širokou škálu projektů od činžovních domů až po supermarkety a je tedy naším hlavním prodejním artiklem. Jelikož se jedná o naše vlastní řešení, je přidaná hodnota zřejmá. Nejde o pouhou integraci asijského kompletního řešení, takže jsme posbírali celou řadu ocenění zejména v akademické sféře, za které jsme nesmírně vděční,“ tvrdí Svozil.
Řešení pro domácnosti i průmysl
FENIX GROUP nabízí bateriová úložiště nejen pro průmyslové instalace, ale i pro domácnosti. Pro domácí uživatele platí stejné výhody jako pro ostatní – především soběstačnost a kontrola nad účty za elektřinu. Ze zákazníka, který je závislý na dodavateli energie, se majitel bateriového úložiště stává takzvaným „prosumerem“, který neplatí jen pasivně faktury, ale sám si řídí, kdy a za jakou cenu elektřinu ze sítě odebere a kdy ji naopak dodá.
„Typičtí zákazníci mají přes léto dokonce takzvané záporné faktury, kdy jim dodavatel platí za spolupráci. Tato výhoda vyvažuje počáteční investici do technologie. Návratnost pro domácnosti se v současných podmínkách pohybuje kolem 7-8 let, což je velmi atraktivní. Pro ně je typická konfigurace bateriového úložiště nyní 10 kW/41 kWh a cena mírně nad půl milionu korun bez DPH,” dodává Svozil.
„Bateriová úložiště a další akumulační technologie pomáhají ukládat v danou chvíli velké množství vyrobené energie a díky tomu následně vyrovnávat výkyvy v produkci. Právě to je velká výhoda energetické flexibility. Umožňuje rychle reagovat na proměnlivou výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je zásadní pro stabilní dodávky energie. Jak firmy, tak i domácnosti si díky tomu budou moci efektivně řídit výrobu a spotřebu elektřiny,“ rozvádí dále přínosy Jan Fousek, ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, jejímž členem je také FENIX GROUP.
Expanze do zahraničí
Společnost navíc nezůstává pouze na českém trhu. „Máme již první realizace v Polsku a tento rok plánujeme první projekty ve Francii a Španělsku,“ uvádí Svozil. Do budoucna společnost plánuje nabídnout kompletní řadu českých chytrých bateriových úložišť od domácích až po velké průmyslové s kompletní servisovatelností.
Společnost neustále pracuje na technologickém zlepšování svých produktů. FENIX GROUP se technologicky posouvá dopředu, spolupracuje s několika dodavateli akumulačních článků a vyvíjí novou generaci větších střídačů, které budou určeny pro velké instalace.
Na projektu současného bateriového úložiště spolupracuje FENIX GROUP se společnostmi Nano Energies a AERS. AERS je vývojová a výrobní společnost v rámci skupiny FENIX a má za úkol vyvíjet bateriová úložiště. Nano Energies působí jako zkušený hráč na poli agregace a zprostředkovává instrukce od ČEPS.
Řešení pro budoucí energetické výzvy
Bateriová úložiště hrají zásadní roli ve zvyšování energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Vzhledem k současné energetické politice zejména v Německu se jak domácnosti, tak výrobní firmy potýkají s nejvyššími cenami energií v historii. Tyto ceny jsou řádově vyšší než například v USA nebo Číně, což činí evropské výrobní firmy méně konkurenceschopnými.
Vzhledem k dlouhé setrvačnosti v energetice nelze předpokládat, že by se tento trend podařilo v další dekádě zvrátit, a to zejména proto, že výstavba dalších jaderných zdrojů je zatížena nadměrnou byrokracií. „Kromě velmi vysokých cen energií hrozí také riziko blackoutů, především když nepříznivé počasí omezuje výrobu z obnovitelných zdrojů. Jedním z relevantních řešení, jak v takové situaci zajistit energetickou bezpečnost, jsou právě chytrá bateriová úložiště. FENIX GROUP tak naplňuje své firemní motto „budoucnost je elektřina“ a aktivně přispívá k transformaci české energetiky,” uzavírá Svozil.